Open a New Window in Your Life

Turkcestan – Turkish Teaching Center

Turkcestan Turkish Teaching Centre  in Istanbul has trainers of 25 years experience in the area of ​​Turkish Teaching. At the same time, these trainers also continue to write books about teaching Turkish to foreigners.

The institution offers a quality and guaranteed education to those who come to learn Turkish from different countries of the world. Besides Turkish courses, VIP YOS course is also organized.

Our location is optimal for students seeking to mix with people from diverse cultures, backgrounds. Mecidiyekoy is a business & entertainment hub for foreign students that seek to occupy their leisure time with activities, and is at the center of all means of transportation.

Turkcestan hosts 36 different nationalities and invites you to learn Turkish.


Which Turkish course you want to participate?

online-ders-all-devices-min

Online Turkish Lessons

Online Turkish lessons in Turkcestan are customized according to your speaking, writing and grammar needs. If you want, you can prepare your own program.

Online Turkish Lesson

Group Courses

Turkish courses for foreigners at Turkcestan Turkish Teaching Center have 6 levels: 2 Basic Levels (A1, A2); 2 Intermediate Levels (B1, B2) and Advanced Level (C1,C2). After each level there is a level test. Large group classes are composed of no more than 20 people, small group classes have a maximum of 5 persons. In addition to 4 basic skills, grammar and vocabulary knowledge are also developed in group courses.

 

Details
Bireysel Dersler

Individual Lessons

In Turkcestan, more than one TOMER book is used in individual lessons. The curriculum is flexible. By determining appropriate methods for individuals, Turkish is taught in a shorter and faster time.

 

Details
kurumlar için kurslar dersler

Company Classes

Company classes can be offered in different places according to demand. Learning Turkish will help to increase the efficiency of foreign personnel and to create a common team spirit.

 

Details

Online TOMER Certificate Exam

tomer-cefr-sertifika

Online TÖMER Certification Exam corresponds to the

Common European Framework of Reference

for all language levels.

   • Listening – Comprehension
   • Reading – Comprehension
   • Speaking (Dialogue – Verbal Expression)
   • Writing

Announcements

Articles & Blog

What did they say for Turkcestan?

 • Eiman Al S. ( 28)
  Benim adım Eiman. Yoğunlaştırılmış Türkçe yaz kursuna katıldım. B1 TÖMER sertifikası aldım. Sizlere bu kursu tavsiye ederim.
  Eiman Al S. ( 28)
  Kuwait
 • Olena N. (21)
  Kiev Filoloji Fakültesi İngilizce bölümünde 3. Sınıf öğrencisiyim. Dört haftalık yoğunlaştırılmış Türkçe yaz kursuna katıldım. B2 TÖMER sertifikası aldım. Zamanını değerlendirmek isteyenler için tavsiye ederim.
  Olena N. (21)
  Ukraine
 • Olga N. (45)
  Ben Olga. Ben Cote d'Ivoire’den geliyorum. Öğretmenler çok süper ve sempatikler. Çok iyi anlaşıyoruz. Dersleri çok kolay anlıyorum. Benim da burada Türkçe öğrendi.
  Olga N. (45)
  Cote d'Ivoire
 • Precious (12)
  Benim adım Precious. Ben Nijeryalıyım. 12 yaşındayım. Bu okulu ve öğretmenleri seviyorum. Her şey çok eğlenceli.
  Precious (12)
  Nigeria
 • Wala A. (43)
  Benim adım Wala. Belçika'dan geldim. Türkçe kursum çok ilginçti. Burada A2 ve B1 bitirdim. Ben çok dil bilgisi öğrendim ve birçok konu yaptık. Öğretmenlerime teşekkür etmek istiyorum çünkü bana yeni ve zor bir dil olan Türkçeyi öğrenmek için yeni bir yol bulmak için yeni bir deneyim sundular.
  Wala A. (43)
  Belgium
 • Mohammad A. (18)
  Burada iki ay önce Türkçe öğrenmeye başladım. Buradaki eğitim muhteşem. Ayrıca burada hızlı ve kaliteli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Öğretmenlere teşekkür ederim.
  Mohammad A. (18)
  Jordan
 • Sara I. (40)
  Benim adım Sara. İranlıyım. Burada öğretmenler arkadaş gibi. Burayı seviyorum ve tavsiye ediyorum.
  Sara I. (40)
  Iran
 • Zhanat T. (18)
  Bana göre bu kurs gerçekten çok iyi bir yer. Çünkü iyi bir atmosfer var ve öğretmenler arkadaşça.
  Zhanat T. (18)
  Kazakhstan
 • Adoum B. (22)
  Benim adım Adoum. Ben Çadlıyım. Türkçe öğreniyorum. Türkçe çok güzel çünkü öğretmenlerimiz çok hoş.
  Adoum B. (22)
  Chad
 • Manuel R. (27)
  Ben Manuel. Ben İsviçreliyim. Özel Türkçe dersi aldım. Gün boyu çalışıyorsanız buraya gelip akşamları özel Türkçe dersi alabilirsiniz.
  Manuel R. (27)
  Switzerland