Online Turkish Test - YÖS Test

TURKCESTAN Online Turkish Teaching Center

TURKCESTAN Online Turkish Teaching Center in Istanbul and works with expert instructors with 25 years of experience in the field. These instructors continue to prepare textbooks and auxiliary documents on teaching Turkish to foreigners.

TURKCESTAN offers online Turkish courses at A1, A2, B1, B2, C1, B2, C1 levels in accordance with the Common European Framework of Reference for Languages. At the end of each level, online computer-based level exams are held and online TOMER Certificate Exams are also organized.

TURKCESTAN offers both face-to-face and online targeted individual lessons and customized lessons for institutions. It prepares special and flexible lesson programs for children and adults.

During the summer semesters of 2016-2023 (July-August), TURKCESTAN organized one-to-one and group Turkish courses for undergraduate and doctoral students from University of Tokyo, Columbia University, University of California Berkeley, Norfolk State University, UC Berkeley, Tufts University, Harvard University, California State University, University of Bologna, University of Tehran, Xi’an University, Düsseldorf University, Uppsala University, Almaty University, University of Algiers.

TURKCESTAN which has hosted 36 different nationalities to date, invites you to learn Turkish.


Which Turkish course would you like to attend?

online-ders-all-devices-min

Online Turkish Courses

Online Turkish courses at TURKCESTAN are customized according to your speaking, writing and grammar needs. You can prepare a special program if you wish.

Online Turkish Courses

Group Turkish Courses

Group Turkish courses have five levels: A1, A2, B1, B1, B2, C1 according to the Common European Framework Program. There is a course exam after each level. Large group classes consist of a maximum of 10 people and small group classes consist of a maximum of 5 people. In addition to the 4 basic skills, grammar and vocabulary are also developed in group courses.

 

Details
Bireysel Dersler

One-to-one Turkish Courses

More than one TOMER book is used in one-to-one Turkish courses. The Turkish lesson program is flexible. Turkish is taught in a shorter and faster time by determining appropriate methods for individuals.

 

Details
kurumlar için kurslar dersler

Corporate Turkish Courses

Institution-specific Turkish courses can be offered in different venues upon request. Learning Turkish helps to increase the efficiency of foreign staff and build a common team spirit.

 

Details

Online TOMER Certificate Exam

tomer-cefr-sertifika-960

Online TOMER Certificate Exam

Common European Framework Program

Suitable for Language Levels.

 • Listening – Understanding
 • Reading – Comprehension
 • Speaking (Conversation – Oral Expression)
 • Writing

Announcements

Articles & Blog

Türkçestan için ne dediler?

 • Eiman Al S. ( 28)
  Benim adım Eiman. Yoğunlaştırılmış Türkçe yaz kursuna katıldım. B1 TÖMER sertifikası aldım. Sizlere bu kursu tavsiye ederim.
  Eiman Al S. ( 28)
  Kuwait
 • Olena N. (21)
  Kiev Filoloji Fakültesi İngilizce bölümünde 3. Sınıf öğrencisiyim. Dört haftalık yoğunlaştırılmış Türkçe yaz kursuna katıldım. B2 TÖMER sertifikası aldım. Zamanını değerlendirmek isteyenler için tavsiye ederim.
  Olena N. (21)
  Ukraine
 • Olga N. (45)
  Ben Olga. Ben Cote d'Ivoire’den geliyorum. Öğretmenler çok süper ve sempatikler. Çok iyi anlaşıyoruz. Dersleri çok kolay anlıyorum. Benim da burada Türkçe öğrendi.
  Olga N. (45)
  Cote d'Ivoire
 • Precious (12)
  Benim adım Precious. Ben Nijeryalıyım. 12 yaşındayım. Bu okulu ve öğretmenleri seviyorum. Her şey çok eğlenceli.
  Precious (12)
  Nigeria
 • Wala A. (43)
  Benim adım Wala. Belçika'dan geldim. Türkçe kursum çok ilginçti. Burada A2 ve B1 bitirdim. Ben çok dil bilgisi öğrendim ve birçok konu yaptık. Öğretmenlerime teşekkür etmek istiyorum çünkü bana yeni ve zor bir dil olan Türkçeyi öğrenmek için yeni bir yol bulmak için yeni bir deneyim sundular.
  Wala A. (43)
  Belgium
 • Mohammad A. (18)
  Burada iki ay önce Türkçe öğrenmeye başladım. Buradaki eğitim muhteşem. Ayrıca burada hızlı ve kaliteli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Öğretmenlere teşekkür ederim.
  Mohammad A. (18)
  Jordan
 • Sara I. (40)
  Benim adım Sara. İranlıyım. Burada öğretmenler arkadaş gibi. Burayı seviyorum ve tavsiye ediyorum.
  Sara I. (40)
  Iran
 • Zhanat T. (18)
  Bana göre bu kurs gerçekten çok iyi bir yer. Çünkü iyi bir atmosfer var ve öğretmenler arkadaşça.
  Zhanat T. (18)
  Kazakhstan
 • Adoum B. (22)
  Benim adım Adoum. Ben Çadlıyım. Türkçe öğreniyorum. Türkçe çok güzel çünkü öğretmenlerimiz çok hoş.
  Adoum B. (22)
  Chad
 • Manuel R. (27)
  Ben Manuel. Ben İsviçreliyim. Özel Türkçe dersi aldım. Gün boyu çalışıyorsanız buraya gelip akşamları özel Türkçe dersi alabilirsiniz.
  Manuel R. (27)
  Switzerland